KEMERALTI PROJESİ

 

Yedinci sınıf Türkçe programının bir parçası olarak yapılan Kemeraltı Projesi bir  disiplinler arası çalışmadır.Sosyal Bilgiler Bölümü ile yapılan ortak planlama ve çalışmanın bir bölümü olarak öğrencilerimizle Kemeraltına bir gezi düzenlenir. Konak Meydanı, Hasan Tahsin Anıtı, Saat Kulesi, Konak Cami, Milli Kütüphane, Elhamra Opera ve Balesi, Hisarönü, Kızlarağası Hanı gezilen yerler arasındadır.Bu gezide öğrencilerimizin gözlem yapmaları, İzmir’deki eski yaşam hakkında bilgi sahibi olmaları ve buradan elde ettikleri bilgiler ile kendi  öykülerini yazmaları hedeflenir.Yazılan öyküler sınıfta paylaşılarak, hem öğrenilen bilgiler anlamlı hale gelir, hem de öğrencilerimizin yazma becerileri gelişir.

 

DİLDEN DİLE ETKİNLİĞİ

 

2013 yılından bu yana düzenlediğimiz ve İzmir, Üsküdar ve Tarsus SEV Ortaokulları’nın haricinde, İzmir’den on iki ile on dört okulun daha katılımıyla düzenlediğimiz, Türkçe dilinin doğru kullanımının ön planda tutulduğu, öğrencilerin eğlenerek gruplar olarak etkinliklere katıldığı bir dil etkinliğidir. Dilin kullanımına dayalı sorular, drama etkinlikleri ve dil becerilerinin içeriğini oluşturduğu bu etkinlik, altı ve yedinci sınıf öğrencilerinin katıldığı bir yarışma değil, bir şenlik havasında gerçekleşmektedir.

 

MÜNAZARALAR

 

Öğrencilerimizin belli bir konu üzerinde düşüncelerini başarılı bir şekilde savunmayı öğrenmeleri için konu araştırması yapmayı, iki farklı açıdan bir konuyu savunmalarını, toplum önünde konuşma becerilerini geliştirmelerini sağlamak amacıyla sınıflar arasında münazara yarışmaları yapılmaktadır.