SEV Anaokulu 4 ve 5 yaş grubu öğrencilerimiz ile bu hafta ‘Portfolyo’ çalışmamızı gerçekleştirdik. Velilerimizin katılım gösterdiği etkinliğimizde, öğrencilerimizin öğrenme yolculuğundaki süreci, ailelerle paylaşıyor olmaktan mutluluk duyduk.

Portfolyo, öğrencilerimizin kendileri ile ilgili farkındalıklarının arttığı, kendilerini değerlendirdikleri bir çalışmadır. Süreç değerlendirme sistemimizin de bir parçası olan bu çalışmada öğrencilerimiz, kendi seçtikleri çalışmalarla portfolyo dosyalarını oluşturmaktadır. Ayrıca bu çalışmayla öğrenme sorumluluğunu alan öğrencilerde karar verme becerileri de gelişir. Bu deneyim, çocuklar için eğlenceli ve aktif bir öğrenme yoludur. Portfolyosunu anne-babasına sunan çocuk, kendini bir grup karşısında sözlü olarak ifade etme becerisini de geliştirir.

Yıl boyunca farklı öğrenme alanlarına yönelik yaptığımız etkinliklerden Türkçe ve İngilizce örnek çalışmaları, hazırladığımız istasyonlarda öğrencilerimiz ailelerine tanıtıp uyguladılar. Öğrencilerimiz matematik etkinlikleri masasında rakam tanıma, sayma, toplama, çıkarma gibi matematik becerilerini kullanırken, Türkçe masasında ise öğrendikleri zıt kavramlar ve seslere yönelik çalışmalar gerçekleştirdiler. İngilizce etkinliklerin bulunduğu istasyonda da yıl boyunca öğrendiklerini yansıttıkları çalışmaları gerçekleştirdiler. Velilerimiz okul bahçemizdeki, renkli sene sonu sergisini de gezme imkanı buldular. Etkinliğimizin sonunda velilerimize ,öğrencilerimizin yıl içinde, her temanın sonunda seçmiş oldukları ,güçlü ve gelişmesi gereken yanlarını keşfettikleri, çeşitli ürünlerden oluşan portfolyo dosyaları evlere götürülmek üzere teslim edildi. Öğrencilerimizin senenin başından sonuna kadar gösterdiği gelişimleri somut bir şekilde bizlere gösteren etkinliğimiz, eğlenceli ve renkli anılarla, sona erdi.

#SEV Anaokulunda Portfolyo Günü

#Süreç Değerlendirme

#Öz Değerlendirme