Yaratıcılık konusunda dünyanın önde gelen Profesörlerinden Dr. E Paul Torrance tarafından kurulan Uluslararası Gelecek Problemleri Çözme Programı yaratıcı ve analitik düşünce ve araştırma becerileri üzerine odaklaşarak öğrencilerin 21. yüzyıl becerilerinin geliştirilmesini destekleyen bir programıdır. Eleştirel ve yaratıcı düşünme becerilerini kullanarak çocukların ve gençlerin pozitif bir gelecek tasarlama ve planlama becerilerini geliştirmektir. Program üç ana dalda yarışmayı içermektedir. Bu yıl 7. ve 8. Sınıflardan oluşan 8 öğrencimiz “Senaryo Yazımı” dalında yarışmaya katılmışlardır.

Senaryo yazımı dalında öğrenciler 1500 sözcüğe kadar oluşturacakları senaryoyu sunarlar. Bu “senaryolar” kısa hikaye formatında, araştırmaya dayalı, belirlenen konu başlıklarından birisini seçerek, en az gelecekteki 20 yıl içinde olacak şekilde yazılır. Süreç içinde öğrencilerin geleceğe bakışları daha netleşir, genişler ve zenginleşir.

Bu dalda yarışan 8. sınıf öğrencilerimiz Türkiye finallerinde ilk 3’e girmiştir ve Ekin Koleji’nde gerçekleşen törende ödüllerini almışlardır..

Türkiye 1. liğini kazanan Yankı Saraçoğlu, yazdığı hikaye ile Amerikadaki finallere katılma hakkı kazanmıştır. Türkiye 2. liğini Cem Batu Ören ve 3. Lüğünü ise Berk Akarcalıoğlu almıştır. 3 öğrencimizin de hikayeleri uluslararası platformda değerlendirilmek ve dünya çapındaki yerlerini görmek üzere gönderilmiştir. Tüm öğrencilerimizi başarılarından dolayı tebrik ediyoruz.