Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti İzmir Şubesi, İzmir SEV’de telsiz istasyonu kurarak, Özel İzmir SEV Ortaokulu öğrencilerine telsiz sistemi ve amatör telsizcilik ile ilgili eğitim verdi. Gün boyunca TRAC’ın değerli üyeleri, Mehmet Nuri Aksoylu, Ayfer Aksoylu, Kemal TÖRELİ liderliğinde, öğrencilere küçük gruplar halinde uygulamalı olarak telsizin nasıl çalıştığı ve telsiz ile afet durumları için haberleşmenin önemini öğrettiler. Arzu eden öğrenciler telsiz ile görüşme yapma olanağı buldu. Dernek üyesi Hüseyin ERCİYAS, okullarda telsizcilik kulübü kurulmasının önemini vurguladı. Okul yönetimi, bir Telsizcilik Kulübü kurmak üzere hazırlıklara başlayacaklarını belirtti.

Öğrencilerimiz merak ettikleri farklı soruları TRAC’ın değerli üyeleri ve uzmanlara yönelttiler. Bu sorular içerisinde; Cep telefonu ve telsiz arasındaki fark nedir? Telsizden biz konuşunca herkes duyar mı?

Kimler telsiz kullanabilir? Telsiz nasıl temin edilir? Telsiz radyasyon yayar mı? Neden telsiz ile haberleşmede özel bir dil kullanılıyor? Telsizde hangi frekansta konuşuluyor? Uzay İstasyonuna neden internet ile bağlanılamıyor? yer aldı.