Ortaokul ve lise düzeyinde dünyanın dört bir yanındaki öğrencilerin hem öğrenip hem de eğlenerek yarıştığı World Scholar’s Cup turnuvasının bölgesel ayağında, bu yıl da ev sahibi İzmir SEV İlköğretim Kurumları oldu.   77 takımın katıldığı turnuva, farklı şehirlerden gelen katılımcılarla renklendi.
 

Turnuvanın bu  yılki teması küreselleşen ve tek değişmeyenin değişimin kendisi olduğu yeni dünya düzeninde yaşamın her alanında karşılacabileceğimiz, öngöremediğimiz ve alışkın olmadığımız durumların ve olayların irdelendiği Unlikely World / Öngörülemeyen Dünya idi. Bu temayla ilgili yaratıcı yazma çalışması ve çok çekişmeli geçen münazaralara katılan öğrenciler, ayrıca bilim ve teknoloji, sanat ve müzik, edebiyat, tarih ve sosyal bilimler alanlarında temayla ilgili sorulardan oluşan bilgi yarışmalarındaki zorlayıcı soruları cevaplamaya çalıştılar. Rekabetten çok takım çalışmasının ön planda olduğu bir öğrenme şenliği formatında gerçekleştirilen tüm bu etkinlikler esnasında tüm öğrenciler oldukça keyifli anlar yaşadılar.

 
 
Özel İzmir SEV Ortaokulu öğrencilerinin turnuvada yer alan 11 takımı, World Scholar’s Cup elemelerinde genel kültürleri ve İngilizce kullanma becerileri sergiledi. Bireysel olarak kazandıkları başarılar dışında, “Writing Team” Kompozisyon yazma takım sıralamasında birincilik, “Scholars Bowl Team” takım sıralamasında ise ikincilik Özel İzmir SEV Ortaokulu’nun oldu. 
 
 

Dünyanın sayılı uluslararası turnuvalarından biri olan World Scholar’s Cup’ın Özel İzmir SEV İlköğretim Kurumları ev sahipliğinde gerçekleşen İzmir Turnuvası’na Türkiye’de farklı şehirlerden, toplam 77 takım katıldı. İzmir, İstanbul, Mersin ve Ankara’dan 250’nin üzerinde öğrencinin katıldığı World Scholar’s Cup’ta; Scholar’s Bowl, Team Debate, Collaborative Writing, Scholar’s Challenge gibi kategorilerde öğrenciler İngilizce dil yeteneklerinin yanı sıra, genel kültür bilgileriyle, eleştirel düşünme ve yaratıcılıklarını sergilediler. World Scholar’s Cup’ta başarı elde eden ve ilk 20 arasına giren takımlar, Haziran ayında gerçekleşecek Dünya finallerine katılma hakkı kazandılar. Okulumuzu temsil eden 7 takımdaki 20 öğrencimiz de dünya finallerine katılma hakkını kazandılar.

 
World Scholar’s Cup Nedir?
Dünya’da kırktan fazla ülkede gerçekleşen, “World Scholar’s Cup” (Dünya Bilginler Kupası) 2007 yılından bu yana düzenlenmektedir. Organizasyonun amacı; geleceğin alim ve liderlerine global bir ortam yaratmak ve öğrencilerin farkında olmadıkları yeni becerilerini ve güçlü alanlarını  keşfetmelerine olanak sağlamaktır. Ayrıca odaklanılan en önemli konu ise farklı kültürleri biraraya getirerek bugün ve geleceğe ait fikir ve durumlar üzerine münazara yaptırıp, kompozisyon yazdırmaktır.
‘World Scholar’s Cup turnuvasında; üç öğrenciden oluşan takımlar halinde yarışılır. Turnuva, dört temel bölümden oluşmaktadır: ”The Scholar’s Challange, Collaborative Writing, The Team Debate ve The Scholar’s Bowl”. Bu bölümlere ek olarak ayrıca bazı turnuvalarda sosyal ve akademik olarak ek bölümler de  yer alabilmektedir. 
Dünyanın birçok ülkesinde gerçekleştirilen bölgesel turnuvada ilk 10’a giren takımlar haziran ayının sonunda düzenlenen  Dünya Turnuvası’na katılmaya hak kazanırlar. Bu turnuvada da başarılı olanlar her yıl Kasım ayında Yale Üniversitesi’nde düzenlenen “Tournament of Champions”a (Şampiyonlar Turnuvası) katılma hakkını elde ederler.